Нирки і здоров’я жінки

З ініціативи Всесвітнього нефрологічного суспільства і Міжнародної федерації ниркового фонду з 2006 року кожного другого четверга березня відзначається всесвітній день нирки. Мета заходів (конференцій, лекцій), які присвячені дню нирки полягає у підвищенні обізнаності лікарів та населення у питаннях профілактики та лікування захворювань нирок, диспансеризації хворих, оскільки вказані хвороби зустрічаються часто, мають специфічний перебіг та незворотні наслідки для організму, і звісно, краще лікуються при ранньому виявленні.

Цікаво знати

Нирки – це парний орган, який виконує ряд життєво важливих функцій, а саме : регулює об’єм рідини в організмі (регуляція артеріального тиску), виводить продукти азотистого обміну(«шлаки»), приймає участь в кислотно-лужній рівновазі та виконує роль ендокринного органу ( синтез реніну, еритропоетину, участь в синтезі вітаміну Д), що в свою чергу регулює рівень гемоглобіну, кальцію і фосфору крові. Від роботи нирок та виконання функцій, перерахованих вище залежить робота і здоровя інших органів і систем. За 1 хв через нирки проходить 1200 мл крові, яка фільтрується в клубочках, після чого більша частина води та розчинених в ній речовин всмоктується назад, а залишок виводиться у вигляді сечі. У нормі за добу людина виділяє близько 1-1,5 л сечі.

Враховуючи, що останні десятиріччя в медицині, як і в інших галузях сучасної науки, прийнято присвячувати кожен наступний рік більш детальному вивченню певних сфер і конкретних проблем, цього, 2018 року привернута увага до проблем нефрології в аспекті жіночого здоров’я.

Всім відомий вислів : здоров’я жінки – здоров’я нації. Занепокоєність медичної спільноти щодо здоров’я жінки дійсно важко переоцінити, оскільки мова йде про здоров’я і майбутнє поколінь. Саме тому, жінкам потрібно уважно ставитись до певних сигналів організму, які можуть свідчити про виникнення проблем зі здоров’ям.

Варто зауважити, що при наявності низки захворювань, які зустрічаються у жінок для певних вікових груп все ж притаманні деякі особливості , які розглянемо далі.

Юність (17-21р) – період пошуку «другої половини», активного статевого життя з зміною статевих партнерів . для даної вікової категорії характерні часті інфекції нижніх відділів сечовивідних шляхів (уретрит, цистит), проявами якої є болі внизу живота, розлади сечовипускання у вигляді болючого сечопуску звичайними або малими порціями, зміни кольору сечі. Оскільки основна скарга в таких ситуаціях – біль, важливо розуміти і пам’ятати, що звичайні знеболюючі препарати не вирішують проблему і не лікують інфекцію. Варто звернутися до лікаря для призначення адекватного антибактеріального лікування і попередження поширення інфекції на верхні відділи сечовивідних шляхів.

Молодий вік (21-35 р) – період молодості або першої дорослості.

Вважається дітородним, оскільки є найбільш сприятливим для вагітності і народження дітей. Під час вагітності жіночий організм зазнає певних змін, пов’язаних з гормональною перебудовою і механічними факторами (ріст плода і відповідно збільшення в розмірах матки), що викликає розширення сечовивідних шляхів, можливе порушення нормального пасажу (відтоку) сечі, що за наявності передумов, спадкових факторів та інфекції може ускладнювати перебіг нормальної вагітності.

Ускладнення з боку нирок під час вагітності можливі у вигляді :

1) пієлонефриту (запальний інфекційний процес в структурах нирки)

2) пізнього гестозу у вигляді гіпертензії вагітних (підвищення артеріального тиску)

3) гострого ураження нирок.

Варто зазначити, що своєчасні відвідування лікаря-гінеколога, який проводить огляд з вимірюванням артеріального тиску і здача аналізів (як крові так і сечі!), яких , як інколи здається, занадто багато, насправді є не забаганкою, а ефективним інструментом раннього виявлення порушень зі сторони здоров’я жінки та можливістю ранньої корекції їх.

Зрілий вік (35-60р.) (друга його половина) і похилий вік (60-75р)

Жінок даних вікових груп можуть турбувати немало проблем, пов’язаних і з захворюванням нирок в тому числі.

Виокремити хотілось гормонзалежні процеси, пов’язані з клімактеричним періодом. Про що саме варто говорити… Про досить делікатну тему, з якою жінки нерідко соромляться звертатися до лікаря. Це нейрогенні розлади з боку сечового міхура. Частіше це розлади по гіпертонічному типу (нетримання сечі, особливо при напруженні м’язів передньої черевної стінки), хоча можливий і варіант за гіпотонічним типом (відсутність відчуття наповнення сечового міхура, що в свою чергу веде до перерозтягення стінок). Така ситуація пов’язана із зміною рівня гормонів (зменшується продукція естрогенів) та з ослабленням тонусу м’язів тазового дна. Дана проблема може призводити в свою чергу до порушення нормального пасажу сечі , виникнення інфекцій сечовивідних шляхів. У зв’язку з тим, що проблема мультидисциплінарна, можливе залучення до лікування декількох спеціалістів (уролога , гінеколога, невролога,нефролога, фізіотерапевта) для отримання ефективного результату. З загальних порад в даному випадку – обов’язкове щорічне відвідування гінеколога з можливим вирішенням питання про замісну гормональну терапію (прийом низько дозованих гормональних препаратів) та збереження фізичної активності з тренуванням м’язів тазового дна. За необхідності призначаються медичні препарати, але строго за показаннями і залежно від ситуації.

NB! Незалежно від віку і статі всім варто пам’ятати про профілактичне вимірювання артеріального тиску. При виявленні цифр вище 120/70 мм.рт.ст необхідно в обов’язковому порядку звернутися до сімейного лікаря для дообстеження, встановлення причини та за потреби – консультацій кардіолога, нефролога. Оскільки артеріальна гіпертензія може бути як самостійним захворюванням ( есенціальна артеріальна гіпертензія ), так і проявом захворювання низки органів і систем (серцево-судинна система, нирки, ендокринна система – наднирники, щитоподібна залоза, нервова система).

Отже, незалежно від віку і статі пацієнта, завжди варто звернути увагу на наступні симптоми, які є показаннями для консультації у лікаря-нефролога :

  • Наявність чи поява набряків;

  • Розлади сечовипускання (часте чи рідке сечовипускання, сечовипускання вночі, болісні і неприємні відчуття під час сечовипускання, відчуття неповного випорожнення сечового міхура);

  • Зміни кольору і кількості сечі;

  • Високий артеріальний тиск;

  • Будь які зміни в загальному аналізі сечі;

  • Анемія.

При виявленні вказаних симптомів варто звернутися до сімейного лікаря з подальшою консультацією у лікаря-нефролога, уролога для отримання професійної консультації і висококваліфікованої медичної допомоги.